A member of LafargeHolcim Bezpłatna wycena
Kontakt z konsultantem: 22 250 22 43
« wróć do listy

Betony dekoracyjne – inspirująca alternatywa wokół domu

Betony dekoracyjne zyskują coraz większą popularność wśród architektów i urbanistów na polskim rynku. Stanowią inspirującą alternatywę dla klasycznych nawierzchni zewnętrznych z prefabrykowanych płyt chodnikowych, kostki brukowej, płyt kamiennych, asfaltu, czy ozdobnego kruszywa. 

Betony dekoracyjne – inspirująca alternatywa wokół domu

Ich stabilność parametrów użytkowych takich jak kolor, wytrzymałość, trwałość powierzchni
w czasie pozostawia wiele do życzenia. Obecnie, dostępne na rynku produkty, to zupełnie przełomowa jakość jeśli chodzi o zewnętrzne nawierzchnie poziome w budownictwie jednorodzinnym. W Polsce, tak jak w wielu krajach Europy, beton dekoracyjny zaczyna pojawiać się nie tylko w budownictwie infrastrukturalnym, ale zaczyna „wchodzić” na prywatne posesje   budownictwa jednorodzinnego. Doskonale sprawdza się przy wykończeniach nawierzchni wokół domów takich jak: dziedzińce, podwórza, podjazdy czy ogrodowe ścieżki i alejki. Różnobarwne kolory, ciekawe wzory i faktury oraz niespotykane dotychczas, wyeksponowane na powierzchni kruszywo dekoracyjne, sprawiają, że materiał ten w połączeniu z kamieniem, gresem, kostką brukową, drewnem czy metalem daje ogromne możliwości aranżacyjne. 

Estetyka i trwałość

 

Do niewątpliwych przewag nawierzchni betonowych należy przede wszystkim wysoka trwałość i redukcja zagrożeń związanych ze zjawiskiem „klawiszowania”, które występuje przy nawierzchniach wykonanych z małogabarytowych prefabrykatów (kostek, płyt), a polega na zapadaniu i wykrzywianiu się poszczególnych elementów w skutek równoległego działania dwóch czynników: skupionych obciążeń zewnętrznych (np.: kół samochodu) i zmiany parametrów podbudowy spowodowanej przenikaniem wody na styku sąsiadujących elementów nawierzchni zewnętrznej. Dobrze zaprojektowane i wykonane nawierzchnie z betonów dekoracyjnych charakteryzujące się jednolitą i szczelną powierzchnią praktycznie eliminują problem „klawiszowania” czy też zapadania się. Ponadto, podjazdy czy chodniki wokół domu z betonową nawierzchnią są odporne na kretowiska, i nie podlegają zjawisku zarastania roślinnością na łączeniach jak w przypadku kostki czy płyt chodnikowych. Do absolutnych zalet aplikacji betonów na tego typu nawierzchnie należy również duża odporność na mróz, pękanie czy powstawanie odkształceń – klasa ekspozycji XF3. W efekcie betonowe powierzchnie nie wymagają poprawek, co zdecydowanie wpływa na obniżenie kosztu

ich utrzymania. W najnowszej generacji materiałów zwraca się również uwagę na takie czynniki jak bezpieczeństwo – chropowata faktura eksponowanej powierzchni betonu posiada bardzo dobre właściwości antypoślizgowe.

 

Betony dekoracyjne dostępne są w wybranych betoniarniach np. Lafarge i dostarczane są bezpośrednio na plac budowy w betonomieszarce, a ich aplikacja odbywa się bezpośrednio z leja (tak jak na przedstawionym zdjęciu). Sterowany komputerowo proces produkcji gwarantuje otrzymanie produktu o najwyższej jakości. W przypadku realizacji, na których dostęp do pola (miejsca wbudowania) jest ograniczony, rozładunek może nastąpić przy pomocy taczki lub wozidła.

 

Mieszankę można wylać na istniejącej podbudowie wykonanej z betonu, zagęszczonego kruszywa łamanego, a także na innym podłożu, w zależności od indywidualnego projektu. Wylaną mieszankę należy zaciągnąć i wyrównać za pomocą łaty, pamiętając, że betony dekoracyjne nie mogą być wibrowane.

Jest to szczególnie ważne, gdyż nieumiejętne rozłożenie i zagęszczenie betonu powoduje opadanie kruszywa na dno mieszanki. Ma to negatywny wpływ

na ostateczny efekt wykonanej nawierzchni.

 

Po wstępnym wyrównaniu, powierzchnia powinna zostać zatarta i wygładzona. Czynności te należy wykonać w sposób bardzo staranny, usuwając ślady pozostałe po zaciągnięciu łatą, a także wyrównać ewentualne wgłębienia i fale.

 

Wygładzony beton pokrywany jest specjalnym środkiem dezaktywującym, który opóźnia wiązanie wierzchniej warstwy świeżego betonu. Po upływie określonego czasu środek jest wypłukiwany, a na powierzchni zostaje odkryte kruszywo dekoracyjne.

 

Po upływie 28 dni, zalecane jest pokrycie nawierzchni betonu dekoracyjnego środkiem zabezpieczającym i impregnującym beton. 

 

Ostatecznie wykonany beton dekoracyjny stanowi doskonałe rozwiązanie na wszelkiego rodzaju nawierzchnie poziome wokół domów, może być wykorzystywany do budowy m.in.: chodników, podjazdów czy parkingów. Poza tym idealnie sprawdza się również jako materiał na alejki ogrodowe, gdzie harmonijnie komponuje się z takimi materiałami jak kostka, kamień czy drewno, a także doskonale współgra z otaczającą zielenią.