A member of LafargeHolcim Bezpłatna wycena
Kontakt z konsultantem: 22 250 22 43
« wróć do listy

Dowiedz się, jakie zalety mają posadzki anhydrytowe

Tradycyjne wylewki cementowe mają silnego konkurenta – są nim posadzki anhydrytowe. Choć to drugie rozwiązanie ma wiele zalet, inwestorzy bardzo często decydują się na wylewkę cementową. Wynika to

z różnych przyczyn – obawa przed nowościami czy ograniczona oferta wykonawców to jedne z nich. Warto jednak poznać zalety wylewek anhydrytowych, ponieważ stanowią wartościową alternatywę dla innych produktów.

Dowiedz się, jakie zalety mają posadzki anhydrytowe

Posadzka anhydrytowa w postaci gotowej mieszanki

 
 
Niektórzy z producentów wylewek anhydrytowych oferują produkty w formie gotowych mieszanek. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że otrzymujemy mieszankę o stałym składzie, który utrzymywany jest pod pełną kontrolą. Produkcja i dozowanie komponentów sterowane są komputerowo, co pozwala uniknąć problemów z mieszankami tworzonymi „na oko”, których parametry trudno jest określić. Inwestor decydujący się na gotową posadzkę anhydrytową otrzymuje produkt o określonych właściwościach, bez ryzyka, że okaże się on mało wytrzymały lub zacznie pękać.

Szybkość i wygoda wykonania wylewki anhydrytowej

 

Specyfika jastrychu anhydrytowego sprawia, że jego wykonanie przebiega szybciej i bardziej komfortowo niż proces wykonywania wylewek cementowych.

Po pierwsze, nie istnieje tu potrzeba dylatowania pośredniego (nawet do 900 m2 dla podłóg nieogrzewanych – dla porównania, dla posadzek cementowych wartość ta wynosi 40 m2). Po drugie, posadzka anhydrytowa wykazuje dobry stosunek wytrzymałości na zginanie do wytrzymałości na ściskanie – oznacza to, że jest elastyczna i w przeciwieństwie do wylewki cementowej nie wymaga zastosowania zbrojenia. Już te cechy sprawiają, że proces wykonania wylewki anhydrytowej można usprawnić. Warto jednak dodać, że wylewki samopoziomujące nie wymagają ręcznego zacierania i łatwo się rozprowadzają. Po wykonaniu tej czynności wystarczy je odpowietrzyć – po 48 godzinach można po nich chodzić, a po kolejnych 48 można przystąpić do prac wykończeniowych.

 

Wylewka anhydrytowa do kuchni i na poddasze

 

Wylewka pod parkiet, płytki czy panele może być stosowana w całym domu. Można wykonać ją w kuchni, łazience czy garażu, pod warunkiem, że zostaną one 

w odpowiedni sposób zabezpieczone przed wilgocią. Posadzka tego typu będzie także doskonałym rozwiązaniem w przypadku remontu poddasza – dzięki mniejszej wadze od wylewki cementowej nie będzie stanowiła obciążenia dla stropu, a dodatkowo można wykonać ją w cieńszej warstwie (najcieńsza warstwa to 35 mm, a przypadku posadzki z ogrzewaniem podłogowym – 30-40 mm ponad przewodami). Niesie to za sobą wiele korzyści:

 

– cienka warstwa jastrychu sprawdzi się w przypadku pomieszczeń o ograniczonej przestrzeni i nisko osadzonych oknach balkonowych;

– cieńsza wylewka pozwala na oszczędność materiału;

– cienka powłoka podkładu szybko i równomiernie się nagrzewa.

 

Warto wiedzieć

  

• Usługę wykonania wylewki anhydrytowej można zamówić w ramach programu „Solidna ekipa” firmy Lafarge

• Kontakt z przedstawicielem handlowym Lafarge Beton

• Oferta cenowa w systemie „Solidna Ekipa” na produkt wraz z realizacją

• Umowa pomiędzy Inwestorem a Lafarge

• Prace wykonawcze

• Odbiór wykonanych prac przez Inwestora

• Gwarancja Lafarge na gotową posadzkę

• Ceny wylewki wraz z wykonaniem zaczynają się już od 31,50 zł/m2

  

Nowoczesna wylewka anhydrytowa idealna na ogrzewanie podłogowe

 

Jest kilka powodów, dla których samopoziomująca wylewka stanowi dobre rozwiązanie w przypadku podłóg z ogrzewaniem. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda), który dla posadzki anhydrytowej wynosi ok. 2,0 W/m·K – jest to więcej niż w przypadku posadzki cementowej, dla której wartość ta wynosi ok. 1,6 W/m·K. O ile dla materiałów do budowy ścian czy tworzenia izolacji termicznej współczynnik przewodzenia ciepła powinien być jak najmniejszy, o tyle w przypadku podkładu podłogowego sytuacja wygląda odwrotnie. Wyższa wartość parametru sprawia, że posadzka anhydrytowa szybko się nagrzewa oraz oddaje ciepło. Dzięki temu system ogrzewania może szybko reagować na zmiany temperatury, oszczędzając energię.

 

Dodatkowo, ciekła konsystencja wylewki anhydrytowej sprawia, że masa łatwo się rozprowadza i wyrównuje, a także dokładnie otacza instalację ogrzewania. Poprawia to wydajność ogrzewania, co jest efektem braku pustek powietrznych pomiędzy przewodami a wylewką. To, w połączeniu z cienką warstwą wylewki sprawia, że posadzka anhydrytowa wpisuje się w obecne trendy promujące obniżanie zapotrzebowania energetycznego budynków i korzystanie z ekologicznych materiałów.