A member of LafargeHolcim Bezpłatna wycena
Kontakt z konsultantem: 22 250 22 43
« wróć do listy

Czy istnieje idealny podkład podłogowy?

Nowoczesny podkład anhydrytowy czy podkład z betonu półsuchego? Podkład podłogowy to podstawa każdej podłogi, a jego rodzaj i jakość determinują wybór okładziny, którą można zastosować, wpływają

na trwałość podłogi, a także decydują o skuteczności ogrzewania podłogowego. Spośród dostępnych

na naszym rynku wylewek można wybrać produkty o różnym składzie, jakości, sposobie rozprowadzania
i cenie. Na który z nich się zdecydować?

Czy istnieje idealny podkład podłogowy?

Podkład z betonu półsuchego – czym się charakteryzuje?

 

Obróbka betonu półsuchego wymaga zastosowania agregatu mieszającego – wynika to z faktu,

że ręczne dozowanie piasku oraz cementu bez uprzedniego ich zwarzenia i odmierzenia wpłynie

na przygotowanie mieszanki, której parametrów nie sposób będzie określić.

 

W przypadku betonu półsuchego może zaistnieć konieczność wyrównania podkładu albo też jego wzmocnienia – w efekcie takiego działania wylewka tego typu może być nawet o 3 cm grubsza niż nowoczesny podkład anhydrytowy, a przy tym jej ostateczna cena znacznie wzrośnie.

 

 

Jeszcze jedną wadą podkładu z betonu półsuchego jest jego wypełniona pęcherzykami powietrza struktura, która sprawia, że mieszanka taka nie będzie skutecznym rozwiązaniem w przypadku ogrzewania podłogowego. Taki podkład nie otoczy szczelnie instalacji, pogarszając tym samym przewodzenia ciepła oraz wydłużając czas jej nagrzewania się.

 

Jastrych cementowy jako wylewka do ogrzewania podłogowego?

 

Rozwiązaniem lepszym od opisanego powyżej jest samopoziomujący jastrych cementowy. Do jego zalet zaliczyć należy wygodne i dość szybkie wykonanie – mamy też pewność co do parametrów produktu i jakości użytych składników. Wymienić należy także dwie wady jastrychu cementowego – są nimi przeciętny współczynnik przenikania ciepła oraz konieczność tworzenia dylatacji przeciwskurczowych. Cechy te decydują o tym, że podkład tego typu nie sprawdzi się najlepiej jako wylewka na ogrzewanie podłogowe. Czym go zastąpić?

 

Nowoczesna wylewka anhydrytowa ma najwięcej zalet

 

Samopoziomująca wylewka anhydrytowa to najlepsza wylewka na ogrzewanie podłogowe. Rolę spoiwa pełni w tym wypadku otrzymywany syntetycznie siarczan wapnia (anhydryt). Produkcja podkładu ma miejsce w węzłach betoniarskich sterowanych za pomocą komputera, co pozwala na stałą kontrolę jakości komponentów oraz ich proporcji. W efekcie otrzymujemy produkt o wysokich parametrach, który:

 

– pozwala na zastosowanie cieńszej warstwy podkładu;

 

– nie wymaga zastosowania zbrojenia;

 

– pozwala na znaczne ograniczenie szczelin dylatacyjnych;

 

– skraca czas pracy i zmniejsza koszty;

 

– umożliwia ułożenie dowolnej okładziny podłogowej.

 

Ponadto wylewka anhydrytowa, w przeciwieństwie do wylewki z betonu półsuchego, szczelnie otacza instalację ogrzewania podłogowego, pozwalając

na równomierny rozkład temperatury na całej powierzchni podkładu. W ten sposób umożliwia optymalne i oszczędne działanie systemu ogrzewania podłogowego. Wymienione właściwości wylewki anhydrytowej, do których doliczyć należy też wysoką przewodność cieplną oraz świetne właściwości samopoziomujące, sprawiają, że wypiera ona tradycyjnie stosowane rozwiązania, a zdaniem ekspertów przoduje wśród wszystkich wylewek samopoziomujących.

 

Porównanie właściwości poszczególnych rozwiązań

 

 

Cecha

Podkład

z betonu półsuchego

Podkład

z jastrychu cementowego

Podkład

z jastrychu anhydrytowego

Konsystencja

Półsucha

Płynna

Płynna

Poziomowanie

Konieczność ręcznego wykończenia powierzchni

Właściwości samopoziomujące

Właściwości samopoziomujące

Wytrzymałość:

– na ściskanie

– na zginanie

– na odrywanie

8 – 12 MPa

<1 MPa

<1

20 MPa

>3 MPa

>1

25 MPa

>5 MPa

>1,5

Współczynnik przewodności cieplnej

λ = ok. 1,0 [W/mK]

λ = ok. 1,6 [W/mK]

λ = ok. 2,0 [W/mK]

Czas aplikacji

(powierzchnia

150 m2)

2 dni

6 godzin

4 godziny

Powierzchnie dylatacyjne

Pola dylatacyjne o wymiarach nie większych niż 30 m2

Pola dylatacyjne o wymiarach nie większych niż 40 m2

Powierzchnie bez dylatacji:

– z ogrzewaniem:

do 300 m2

– bez ogrzewania podłogowego:

do 900 m2

Zbrojenie

Najczęściej siatkami stalowymi 150x150x3mm.

Zbrojenie przeciwskurczowe bezpośrednio w mieszance

Nie wymaga zbrojenia

 

Zdaniem eksperta

 

Podkłady anhydrytowe wypierają tradycyjne metody wykonywania wylewek podłogowych.

 

W Europie Zachodniej stanowią już około 60% wszystkich podkładów. Choć ich cena jest wyższa, inwestorzy, którzy zdecydowali się je zastosować, otrzymują wysokiej jakości produkt, którego parametry są potwierdzone badaniami i certyfikatami Instytutu Techniki Budowlanej. Wysoka przewodność cieplna i doskonałe właściwości samopoziomujące czynią z podkładu anhydrytowego lidera wśród wylewek stosowanych w ogrzewanych podłogach. To inwestycja, która zwraca się z nawiązką!

dr hab. inż. Jacek Selejdak

 

Jastrych anhydrytowy – co to takiego?

 

Jastrych anhydrytowy jest nowoczesnym, samopoziomującym się podkładem o doskonałym przewodnictwie cieplnym. Agilia Sols A to zaawansowany technologicznie produkt, którego właściwości pozwalają na przyspieszone i ułatwione wykonywanie pracy – proces jego powstawania jest monitorowany zgodnie z wymogami normy PN-EN 13813. Ponadto Agilia Sols A jest dystrybuowany przez certyfikowanych wykonawców oraz sprzedawany pod cieszącą się zaufaniem markę Lafarge.

 

Agilia Sols A – nowoczesna wylewka do ogrzewania podłogowego

 

Agilia Sols A jest nowoczesnym, samopoziomującym się podkładem powstającym na bazie anhydrytu, czyli syntetycznie uzyskiwanego siarczanu wapnia. Podkład ten, zwany również jastrychem anhydrytowym, jest coraz chętniej wybieranym produktem na posadzki z ogrzewaniem podłogowym, co wynika z jego wyjątkowych właściwości.

 

Poznaj zalety wylewki anhydrytowej

 

Ciepło – wylewka anhydrytowa szczelnie otacza przewody instalacji ogrzewania podłogowego, co pozwala na równomierny rozkład temperatury na powierzchni posadzki oraz szybkie nagrzewanie się wnętrza.

 

Oszczędność – możliwość wykonania cienkiej warstwy wylewki pozwala na oszczędność materiału, natomiast łatwa aplikacja skraca czas wykonania prac

(3 osoby wykonają 1000 m² powierzchni dziennie).

 

Trwałość – duża wytrzymałość mechaniczna (20 MPa-40 MPa) sprawia, że wylewka anhydrytowa nie potrzebuje zbrojenia, a jej podwyższona elastyczność pozwala wyeliminować potrzebę wykonania dylatacji.

 

Uniwersalność – wylewka samopoziomująca sprawdzi się w mieszkaniach, domach czy przy innych niewielkich inwestycjach, a także na dużych powierzchniach typowych dla projektów komercyjnych, których wielkość może osiągać nawet kilka tysięcy m2.

 

Ekologia – dobre przewodnictwo cieplne wylewki umożliwia ograniczenie zużycia energii, przyczyniając się do ochrony środowiska.

 

Jakość – proces tworzenia wylewki anhydrytowej poddawany jest regularnej kontroli zgodnie z wymogami normy PN-EN 13813, a o jej jakości zaświadcza Lafarge – światowy lider w produkcji materiałów budowlanych.

 

Wygoda – gotowa wylewka w formie płynnej nie wymaga ręcznego poziomowania, pozwalając na uzyskanie gładkiej, równej powierzchni, natomiast krótki czas schnięcia podkładu umożliwia rozpoczęcie dalszych prac już po 4 dniach.