A member of LafargeHolcim Bezpłatna wycena
Kontakt z konsultantem: 22 250 22 43
« wróć do listy

Grubość podkładu podłogowego

Grubość wylewki może być bardzo różna i wahać się od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Skąd taka duża rozpiętość i jak się nie pogubić przy wyborze odpowiedniego materiału? Dowiedz się, jakie grubości podkładów dobrać do naszych potrzeb.

Grubość podkładu podłogowego

Wymagana grubość podkładu zależy od przeznaczenia pomieszczenia. Generalnie, im większy ruch jest przewidziany w danym pomieszczeniu, tym potrzebna jest wyższa wytrzymałość posadzki.
W tym celu należy zwiększyć jej grubość. Najmniej wymagające są powierzchnie mieszkalne.

Dla biur i korytarzy, podkład powinien być grubszy. Największe obciążenia przypadają natomiast w salach konferencyjnych i powierzchniach handlowych, zatem posadzka w nich musi być najtrwalsza i najgrubsza. Najczęściej, grubość podkładu jest określona i narzucona z góry przez projekt. Warto zadbać o to, aby poziomy były dobrane tak, że po ułożeniu warstwy wykończeniowej, otrzymamy równą powierzchnię, bez potrzeby stosowania progów. W kuchni i łazience natomiast, zaleca się obniżenie podłogi o 1 cm w stosunku do sąsiednich pomieszczeń. Ma to zapobiec ewentualnemu zalaniu – woda nie wydostanie się
na zewnątrz i nie zniszczy, na przykład drewnianych paneli podłogowych czy parkietu. Wszelkie zmiany grubości lub materiału, z jakiego będzie wykonana posadzka, powinno się skonsultować z projektantem.

 

Podkłady cementowe

 

Podkład podłogowy z cementu, układany na izolacji termicznej lub akustycznej, może mieć grubość już 3,5-4,0 cm. Wymaga on jednak zbrojenia. Najczęściej można tego dokonać siatkami metalowymi 10×10 cm lub 15×15 cm z drutu średnicy 3-4 mm. Siatki powinny znaleźć się w połowie grubości podkładu.

Aby uniknąć zbrojenia, grubość posadzki powinna wynosić 7-8 cm.

 

WARTO WIEDZIEĆ

 

Do ogrzewania podłogowego najlepiej sprawdzi się nowoczesny podkład anhydrytowy Agilia Sols A – płynna mieszanka samopoziomująca, w której spoiwem jest anhydryt. Podkład jest produkowany w sterowanych komputerowo węzłach betoniarskich, gdzie jakość składników i ich proporcje są pod stałą kontrolą. Dzięki temu gotowy produkt ma wysokie parametry, które pozwalają na zmniejszenie grubości podkładu oraz zrezygnowanie zarówno z dodatkowego zbrojenia, jak i większości szczelin dylatacyjnych. Wszystko to, skraca czas pracy oraz minimalizuje wydatki. W przypadku ogrzewania podłogowego wylewka idealnie otacza instalację, co zapewnia równomierny rozkład temperatury na całej powierzchni, a to z kolei gwarantuje maksymalne wykorzystanie systemów sterujących ogrzewaniem i obniża jego koszty.

 

Wylewka na ogrzewanie podłogowe

 

Producenci instalacji ogrzewania podłogowego najczęściej polecają grubość wylewki betonowej wynoszącą około 6,5 cm. Ma to związek z wytrzymałością betonu. Można zastosować grubszą warstwę, jednak nie należy przesadzać, ponieważ tracimy wtedy na skuteczności ogrzewania. Grubsza posadzka (8-10 cm) będzie dłużej się nagrzewać i dłużej wychładzać więc utrudnione będzie reagowanie na zmiany temperatury w pomieszczeniu. W przypadku samopoziomujących posadzek anhydrytowych, możemy zastosować cieńszą warstwę niż mieszanki cementowej. W pomieszczeniach mieszkalnych może być to już 35 mm przy podłogach nieogrzewanych i 30-40 mm ponad przewodami grzejnymi w podłogach z instalacją ogrzewania. Warto o tym pamiętać, jeśli w trakcie budowy okaże się, że wskutek wcześniejszych błędów wykonawczych, nie mamy miejsca na tak gruby podkład, jak przewidziany w projekcie. Pomyłki rzędu kilku milimetrów
w niższych warstwach podłogi, mogą skutkować tym, że nie zmieścimy się z warstwą wykończeniową, na przykład pod oknem tarasowym. Jeśli chcemy dokonać tylko wyrównania istniejącej posadzki lub poddać ją renowacji, najlepiej użyć wylewki samopoziomującej.

 

Możemy tu wyróżnić wylewki cienkowarstwowe (0,5-2,0 cm) i grubowarstwowe (1,0-5,0 cm). Wybór zależy od tego, z jak dużymi nierównościami mamy
do czynienia. Czasem też po prostu potrzebujemy podnieść posadzkę, aby zrównać ją z sąsiednimi pomieszczeniami.